خاطرات شهیدان استان بوشهر
Memories of Bushehr Martyrs
                                                        
درباره وبلاگ

« شهید عنایت نجیبی »
مدیر وبلاگ : آزاده بوشهری
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
از نظر شما کدام موضوع جذاب تر است؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
شنبه 31 فروردین 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید ابراهیم بارگاهی
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 31 فروردین 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری

چطور وجود امام زمان (عج) را باور کنیم؟ امامی هست که غایبه؟ آیا اطمینان به منابع و روایات کافیه؟

شناخت و باور امام زمان (عج) نیز مانند شناخت باور سایر امامان و پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله) می‌باشد، مگر آنان در مقابل چشم ما حاضر شده‌اند؟ یا مگر در زمان حیاتشان تمامی مردم آنها را می‌دیدند و یا هر کسی که می‌دید به سرعت ایمان می‌آورد؟

دقت نماییم که «دیدار حضوری»، هیچ دلیلی بر صحت ادعا از سوی مدعی و پذیرش مردم نمی‌باشد. در دیداری حضور فقط یک شخص دیده می‌شود و یقین حاصل می‌گردد که او هست، حالا پیامبر است یا خیر و یا امام است یا خیر که با دیدار حضوری معلوم نمی‌گردد. فرض نمایید که یک شخصی را دیدید و او مدعی شد که من امام زمان شما هستم، حال از کجا می‌فهمید که این ادعا حق است و یا باطل؟ آیا تمامی کسانی که انبیا و رسولان الهی و یا ائمه‌ اطهار (علیهم السلام) را از نزدیک دیدند، دعوی و دعوت آنان را پذیرفتند؟ و آیا تمامی کسانی که به دعوت آنها پاسخ مثبت دادند، آنها را از نزدیک دیده‌اند؟

امام زمان (عج)

باور وجود امام زمان، حضرت مهدی (عج)، به شناخت و باور «ولایت و امامت الهی» بر می‌گردد و نه به دیدار آنها، ابن ملجم معلون امیرالمؤمنین (علیه السلام) را می‌دید و یا کوفیان و شامیان از نزدیک سیدالشهداء، امام حسین (علیه السلام) را دیدند اما ایشان را سر بریدند. باور «ولایت و امامت الهی» نیز منوط به باور «نبوت» و خاتمیت حضرت محمد مصطفی (صلوات الله علیه و آله) می‌باشد. مگر می‌شود کسی که نبوت، رسالت و خاتمیت ایشان را نمی‌شناسد و باور ندارد، به امامان، خلفا و جانشینان الهی ایشان ایمان بیاورد؟ باور نبوت، رسالت و خاتمیت نیز به شناخت، باور و ایمان به «الله جلّ جلاله» و خالقیت، مالکیت، اولوهیت و ربوبیت او بر می‌گردد. مگر می‌شود کسی خدا را قبول نداشته باشد، سپس پیامبر خدا و وحی خدا را باور نماید؟

بنابراین شناخت و باور اصل «ولایت و امامت»، همچون توحید و نبوت یک شناخت عقلی است که آیات و روایات نیز به آن توجه و تذکر داده و تعلیم می‌دهند، اما شناساندن مصداق «ولیّ الله ، امام ، خلیفة الله ، حجة الله»، کار وحی و رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) می‌باشد. یعنی اگر گفته شد: «ما به حکم عقل، علم و وحی، به اصل ولایت و امامت و ضرورت آن پی ‌بردیم، اما از کجا بدانیم که چه کسانی مصداق آن هستند و امامان کیانند؟»، آن وقت رسول خدا (صلوات الله علیه و آله)، به حکم خداوند متعال، ایشان را در مواقف گوناگون معرفی می‌نماید و در غدیر خم بر ولایت، امامت و خلافت آنان بیعت اخذ می‌نمایند.

شخص امام در هیچ عصری غایب نمی‌باشد، بلکه از مَنظر من و شما و دیگران، پنهان (غایب) می‌گردد. پس چون ایشان را نمی‌بینیم (مانند مردم مدینه که امام رضا (علیه السلام) را نمی‌دیدند، یا مردم عراق و سامرا، که امام حسن عسکری (علیه السلام) را که در حبس بودند، نمی‌دیدند) می‌گوییم غایب هستند. بنابراین «غیبت»، غایب بودن از نگاه و دیدگان ماست، نه غایب بود در وجود خودشان. ایشان هستند، مانند هر انسان زنده‌ی دیگری (روی زمین زندگی می‌کنند، نه در چاه یا آسمانها) مانند همه مردم می‌خورند، می‌خوابند، بیمار و سالم می‌گردند، در جنگ و جهاد شرکت دارند ... و به انجام امور و وظایف ولایت و امامت الهی خود می‌پردازند.

آن چه که برای ما در «غیب» است، وجود ایشان نمی‌باشد، بلکه «قیام و حکومت» ایشان می‌باشد. لذا می‌گوییم: «امام غایب یا غایب از نظر». بنابراین لازم است که ابتدا «ولایت شناس و امامت شناس» باشیم، سپس امام شناس باشیم و سپس امام عصر خود، حضرت مهدی (عج) را بشناسیم.

دلایل عقلی و نقلی، برای شناخت اصل «ولایت و امامت الهی»، بسیار است. آنگاه که انسان موحد و مسلمان به حکم عقل دانست که خالی بودن زمین از حجت خدا، نه تنها با حکمت الهی، بلکه با حکم عقلی بشر نیز منافات دارد، می‌فهمد که پس لابد، باید در هر عصری، امامی از سوی خدا باشد، آن وقت می‌رود سراغ این حقیقت که امام عصر من کیست؟ و البته در شناخت این مصداق، احادیث و روایات موثق و معتبر، راهنمای او خواهند بود.

«پاسخ به شبهات»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
امام زمان (عج)

بده پیمانه ای ساقی، گل از گلزار می آید / بیا مطرب بزن چنگی که امشب یار می آید

دل یعقوبیم امشب، مشامش بوی گل دارد / که یوسف می رسد از ره، پی بیمار می آید

صدای پای او هر دم، به گوشم می رسد از ره / برای دیدنش چشمم، دما دم زار می آید

عجب شوری به سر دارم، نمی دانم خداوندا / غم از دل می رود اکنون که آن غمخوار می آید

چنان افتان و خیزانم که سر از پا نمی دانم / به شیدائی دل و جانم، همه تبدار می آید

به شکر چشم ناز او، دلم آتش زدم عمری / به اجرش امشب آن زیبا، پی تیمار می آید

خدایا سر مکن امشب که ماهم می رسد از ره / پس از عمری فراق و غم، پی این کار می آید

دل گمنامیم گرچه، نباشد لایق لطفش / مرا او مرحمت دارد که از گفتار می آید

«شاعر ناشناس»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شهید غلامحسین بارانی
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 30 فروردین 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید ابراهیم شریف نژاد

من در آن زمان در منطقه جنوب کشور مشغول به خدمت بودم و چند روزی برای مرخصی به خانه برگشته بودم که یک روز جمشید بختیاری زاده خبر شهادت ابراهیم را برای ما آورد. من هیچ وقت آن روز را از یاد نخواهم برد، روزی که خبر شهادت عزیزترین کسم را برایم آوردند. بعد از شنیدن این خبر دلم می خواست به کردستان بروم و انتقام خون برادرم و هزاران شهید دیگر را از ضد انقلابیون بگیرم.

وقتی خبر شهادت ابراهیم را به ما دادند، برادر بزرگترم به همراه فرمانده شان که به زبان کردی مسلط بودند به وسیله اسب و قاطر به محل شهادت ابراهیم رفتند و با خان آنجا صحبت کردند. خان آنها را نزد پسرش که مسئول کردهای ضد انقلاب آنجا بود، برده و آنها با او صحبت کرده بودند.

پسر خان جسد برادرم را به آنها نشان داده و به آنها گفته بود: «چون ایشان آرچی جی زن بوده و تعداد زیادی از نیروهای ما را از بین برده، ما نیز او را به رگبار بستیم، اگر جسدش را می خواهید جسدش آنجاست» و آنها جسد متلاشی شده ابراهیم را در پلاستیکی گذاشته و با خود آورده بودند.

پس از شهادتش به خوابم آمد و بهم گفت: «به برادران و خواهرانم سفارش کنید که راه ما را ادامه دهند و از مملکت و راه امام دفاع کنند».

راوی: «برادر شهید ابراهیم شریف نژاد»
نوع مطلب : خواب شهیدان، نحوه شهادت، خبر شهادت شهیدان، عشق شهیدان به وطن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
روز ارتش جمهوری اسلامی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 29 فروردین 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید غلامرضا باستانی
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 10 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic