خاطرات شهیدان استان بوشهر
Memories of Bushehr Martyrs
                                                        
درباره وبلاگ

« شهید عنایت نجیبی »
مدیر وبلاگ : آزاده بوشهری
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
از نظر شما کدام موضوع جذاب تر است؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
پنجشنبه 29 اسفند 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
رزمندگان دفاع مقدس

پرنده، دعا كن كه طاقت ندارم‏ / براى پریدن شهامت ندارم‏

چگونه نمانم كه حتى كمى هم‏ / به چشمان پاكت شباهت ندارم‏

صدا مى ‏زنى نام من را ولیكن‏ / زبانى براى اجابت ندارم‏

ببین از تو پنهان نباشد كه حتى‏ / براى پریدن لیاقت ندارم‏

دعا كن كه من دیگر آتش بگیرم‏ / دعا كن پرنده كه طاقت ندارم‏

چگونه بگویم برایت برادر / مجالى براى شهادت ندارم‏

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 29 اسفند 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید امرالله قنبری
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 اسفند 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید اسدالله اسدی

زمانی که همسرم می خواست به جبهه برود، از طرف محل کارش به ایشان مرخصی نمی دادند، اما او گفته بود که حتی اگر اخراجم کنید من باید به جبهه بروم. هر چه بهش گفتم: «بچه ها کوچک هستند و من هم تنها هستم، ما را تنها نگذار، نیاز نیست که همه به جبهه بروند»، اما او در جواب گفت: «این دلیل نمی شود که من به خاطر اینکه بچه دارم و زنم تنهاست به جبهه نروم. دیگری هم پیر است و نمی تواند به جبهه برود. یکی هم جوان است و مادرش آرزو دارد دامادیش را ببیند، پس او هم نباید به جبهه برود. اگر این طور باشد همه باید در خانه هایشان بنشینند و قید جبهه رفتن را بزنند».

آن روز بعد به بسیج رفت و به عنوان نیروی داوطلب اسم نوشت، اما چون من راضی به رفتن اسدالله نبودم، به بسیج رفتم و به آنها گفتم: «ایشان بچه کوچک دارد و من هم تنها هستم و راضی به رفتن او نیستم». برادری که در بسیج بود بهم گفت: «رفتن به جبهه اجباری نیست، ما حتی سرباز داریم که هنوز نیامده بدون اینکه مجبور باشد دوباره می خواهد به جبهه برگردد و از نظر نیرو هم مشکلی نداریم، من خودم با شوهر شما صحبت می کنم».

آن روز وقتی به خانه برگشتم، متوجه شدم که یکی از بچه هایم تب کرده و حالش خیلی بد است. ناخودآگاه حس کردم خدا دارد مرا مجازات می کند، به همین دلیل با خودم گفتم: «یا امام حسین (ع) اگر حال بچه ام خوب شود، خودم می روم و اسم شوهرم را برای رفتن به جبهه می نویسم»، و همین طور هم شد، هنوز صبح نشده حال بچه ام خوب شد، به گونه ای که فکر کردم اصلاً بیمار نبوده است. برای همین صبح روز بعد به بسیج رفتم و به آنها گفتم: «من حرفم را پس می گیرم و رضایت کامل دارم که شوهرم به جبهه برود».

ایشان قبل از رفتن کولر و منبع آب را که نیاز به تعمیر داشتند، تعمیر نمود و برای خانه هم خرید کرد تا من و بچه ها در غیاب او راحت باشیم. یک روز قبل از اعزام اسدالله به جبهه خواب دیدم که وی در یک باغ است و دارد برای ما کپسول گاز می آورد. در همین حین کسی صدایش زد و بهش گفت: «بیا نامه ات را بگیر»، او کپسول گاز را همان جا گذاشت و نامه را گرفت و بهم گفت: «اگر می توانی کپسول گاز را خودت به خانه ببر چون من باید بروم، آخر منتظرم هستند».

صبح روز بعد که می خواست به جبهه برود با همه خداحافظی کرد ولی هیچ کس حتی بچه هایش را هم نبوسید. یادم می آید پسر بزرگم پای پدرش را گرفته بود و گریه می کرد ولی او باز هم پسرش را در آغوش گرفت و بچه را از خود جدا کرد و به من داد و خداحافظی کرد و رفت.

شب شهادت همسرم خواب دیدم که او به خانه آمده است و در حالی که خیلی خسته هست، روی تخت داخل حیاط خوابیده است و یک شاخه گل محمدی هم در دستش بود. سؤال کردم: «کجا بودی که این قدر خسته ای؟ و این چیه که در دستت است؟»، جواب داد: «این گل محمدی است. ما آنجا هر وقت که می خواهیم به حمام برویم، با گل محمدی حمام می کنیم». سپس بهم گفت: «باید بروم، دوستانم منتظرم هستند». گفتم: «کجا؟ شما که تازه آمده اید. اگر بچه ها سراغت را گرفتند به آنها چه بگویم؟»، و او فقط بهم گفت: «تو و بچه ها را به خدا می سپارم»، و آن وقت در حیاط ما رو به باغ بزرگی باز شد و اسدالله وارد آن باغ شد و از پیش ما رفت.

وقتی خبر شهادتش را برایمان آوردند من و پدر و مادرش از شنیدن این خبر نه تنها ناراحت نشدیم بلکه بسیار خوشحال هم شدیم و من از داشتن چنین همسری و آنها از داشتن چنین فرزندی به خودمان می بالیدیم. پیکر مطهرش را از بسیج مرکزی تا بهشت صادق با حضور با شکوه دوستان و مردم شهیدپرور تشییع کردیم و او را در کنار دیگر همرزمانش به خاک سپردیم.

یک روز بعد از سالگرد شهادتش خواب دیدم که تشییع جنازه است. پرسیدم: «تشییع جنازه چه کسی است؟ باز هم شهید آورده اند؟»، و یکی جواب داد: «تشییع جنازه شهید اسدالله اسدی است». گفتم: «ما تازه اولین سالگردش را گرفتیم»، و او به طرف تابوتی که کنار دیوار بیمارستان روی زمین گذاشته بودند، رفت و پارچه سفیدی که روی جنازه بود را کنار زد. یکدفعه نوری بیرون آمد و شهید آرام آرام چشمانش را باز کرد. مردمی که در آنجا بودند، صلوات فرستادند. من هم بلافاصله بچه هایم را صدا زدم و گفتم: «بیاید، پدرتان آمده است»، و شهید به آرامی کفنش را باز کرد و دستش را از آن بیرون آورد و نشست. به او گفتم: «تو که دیروز سالگردت بود و ما رفتیم سر قبرت»، گفت: «درست است که آنجا قبرم است، اما من نمرده ام و زنده هستم».

راوی: «همسر شهید اسدالله اسدی»
نوع مطلب : خواب شهیدان، محبت شهیدان، اولین اعزام شهیدان، عشق شهیدان به وطن، امام حسین (ع) و شهیدان، استقبال شهیدان از شهادت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 27 اسفند 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید حسنعلی قلی زاده
نوع مطلب : تصاویر شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 اسفند 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید عبدالمحمد گرگین

عبدالمحمد از خانواده ای متدین بودند. افتخاری است برای من که در یک کلاس درس خواندیم و در کنار هم بودیم. در این معاشرتهای دوستانه خاطره های زیادی از ایشان به یاد دارم. ایشان همیشه در بسیج فعالانه شرکت می کرد و تجلیل از خانواده های شهدا را در رأس کارهای خود قرار می دادند. او بسیار معتقد به امام، ولایت فقیه و معتقد به ارزشهای دینی بود.

احساسات پاک ایشان از علم و آگاهی و یقین قلبی سرچشمه می گرفت، به طوری که زمانی که شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از یاران حقیقی امام به شهادت رسیدند، عبدالمحمد بسیار زیاد ناراحت و بی طاقت شد. وی در بیشتر اوقات روز در گوشه ای از مدرسه، در زیر درخت می نشست و مضطرب و ناراحت در حال گریه کردن بود. می گفتم: «گریه شما مشکلی را حل نمی کند، شهید پاداش خود را از خدا می گیرد». می گفت: «آیا روزی فرا می رسد که من هم شهید شوم؟ من گریه می کنم که شاید توفیق شهادت حاصل شود. یاران امام مظلومانه شهید شدند و امام را داغدار کردند». عبدالمحمد حتی سر کلاس هم بسیار گریه می کرد.

او خیلی خوش برخورد و خوش اخلاق بود. در امور مدرسه در حد توان کمک می کرد. یکی از کسانی بودند که کم و بیش سر صبحگاه دعا می خواند.

راوی: «دوست شهید عبدالمحمد گرگین»

نوع مطلب : امام خمینی و شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رزمندگان دفاع مقدس

من در اینجا و دلم در سنگرم جا مانده است‏ / روح جان پرورده ‏ام از پیكرم جا مانده است‏

نیست شوق پر كشیدن در وجودم یا كه نه‏ / قدرت پرواز از بال و پرم جا مانده است‏

خالى دستم دلیل ترس از بیگانه نیست‏ / در گلوى شب پرستان، خنجرم جا مانده است‏

روى خاكستر، میان كوچه‏ هاى سوخته‏ / رد پاى شعرهاى دفترم جا مانده است‏

با همین یک پاى زخمى جاده را طى مى ‏كنم‏ / مى‏ روم آنجا كه پاى دیگرم جا مانده است‏

ناگهان چون این غزل از كوچه ذهنم گذشت‏ / در غبار كوچه بیت آخرم جا مانده است‏

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 25 اسفند 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید حسن قائدی
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات