خاطرات شهیدان استان بوشهر
Memories of Bushehr Martyrs
                                                        
درباره وبلاگ

« شهید عنایت نجیبی »
مدیر وبلاگ : آزاده بوشهری
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
از نظر شما کدام موضوع جذاب تر است؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Online User
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید امرالله تنگستانی
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری

شب قدر، شب خاصی است که در آن قرآن نازل شده و گردش آن در فصلهای مختلف موجب می‌شود آن شب خاص ثابت نباشد، این امر چگونه قابل توجیه است؟

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «إِنَّ عِدَّةَ الشُّهورِ عِندَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شهْرًا فىِ کِتَابِ اللَّهِ یَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ مِنها أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ  ذَالِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ»؛ (توبه/36) تعداد ماه‌‏ها نزد خداوند در کتاب الهى، از آن روز که آسمانها و زمین را آفریده، دوازده ماه است که چهار ماه از آن، ماه حرام است (و جنگ در آن ممنوع مى‌‏باشد)، این آیین ثابت و پا بر جاى (الهى) است.

شب قدر

کلمه شهور، جمع «شهر» به معناى ماه است و این کلمه در عربى از ماده «شهرت» گرفته شده و به مفهوم ظهور و وضوح است. علت اطلاق کلمه شهر بر ماه‌‌های قمری این است که مردم در پرداخت دیون و معاملات دیگر خود بدان نیاز داشتند و ظهور و اختفاى ماه بر عالم و جاهل و بیابانگرد و شهرنشین روشن و آشکار بود و همه مردم حتى اشخاص بی‌‌سواد و بیابانى نیز مى‌‏توانستند حساب آن‌ را داشته باشند، از این ‌رو مدار احکام اسلام بر پایه ماه‌‌هاى‏ قمرى‏ نهاده شده است.

سال شمسی و پدیدار شدن چهار فصل، بر اساس و مبنای گردش زمین به دور خورشید به وجود می‌‌آید که از آن به حرکت سالیانه یا حرکت انتقالی یاد می‌شود که زمین در حول یک دایره بیضى شکل در مدت 365 شبانه روز و 6 ساعت و 9 دقیقه یک مرتبه به دور خورشید که هسته مرکزى آن است می‌گردد و سال شمسى از آن پدید مى‏‌آید و چون محور گردش زمین به دور خورشید حالت بیضی شکل دارد گاهی زمین به خورشید نزدیک می‌‌شود و گاهی از آن دور و گاهی نیز در نقطه اعتدال قرار می‌گیرد و همین امر سبب پیدایش فصلهای مختلف و تفاوت حرارت محیط نیم کره شمالى و جنوبى در فصول مختلفه، تفاوت ساعات شب و روز در فصول زمستان و تابستان، نزول باران و...، می‌‌گردد.

اما سال قمری بر اساس گردش ماه بر دور زمین، تنظیم و حساب می‌‌شود و دوازده دوره گردش ماه بر دور زمین یکسال قمرى می‌‌باشد و چون گردش ماه بر دور زمین از سى روز بیشتر و از بیست و نه روز کمتر نیست، دوازده دوره آن که یکسال قمرى است که سی‌ صد و پنجاه و پنج روز و کسرى می‌‌شود که آن کسر در ظرف چند سال یک روز تمام می‌‌شود. از این‌ رو بین ماه‌ها و سال قمرى با ماه‌‏ها و سالهای شمسى ده روز اختلاف به وجود می‌آید و ماهى از ماه‌‏هاى‏ قمرى‏ مانند ماه مبارک رمضان یا ماه ذی الحجه و...، گاه در زمستان و گاه در تابستان مى‏‌باشد.

در حقیقت ماه قمری و شب قدر جابجا نمی‌‌شود، بلکه این ده روز اختلاف بین ماه قمری و شمسی سبب شده تا سال قمری ده روز قبل از پایان سال شمسی به پایان برسد و فصلها در هر سال با ده روز اختلاف از ماه قمری پدیدار شوند، مثلاً اگر سال گذشته اوّل اسفند اول ماه رمضان بود، امسال اول اسفند، در دهم ماه رمضان پدیدار می‌‌شود. همچنین هر سال ده روز به این تأخیر در پدیدار شدن فصل به جهت همان ده روز اختلاف، اضافه می‌‌شود که در نتیجه پس از چند سال یک دوره فصلی جابجا شده و ماه‌‌های قمری نیز در فصل دیگری ظاهر می‌‌شوند، نه این‌ که جابجایی واقعی صورت گیرد تا اشکال شود که شب قدر و عید قربان و...، در حال جابجا شدن است، در حالی ‌که این وقایع در شب و روز خاصی اتفاق افتاده‌اند.

علاوه بر این، با عنایت به آیه: «هُوَ الَّذی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیاءً وَ الْقَمَرَ نُوراً وَ قَدَّرَهُ مَنازِلَ لِتَعْلَمُوا عَدَدَ السِّنینَ وَ الْحِسابَ ما خَلَقَ اللَّهُ ذلِکَ إِلاَّ بِالْحَقِّ یُفَصِّلُ الْآیاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُو». (یونس/5)، پروردگار حکیم مدار و ملاک برای احکام اسلامی را ماه‌‌های قمری قرار داه نه ماه‌های شمسی. بنابراین، روزها و شبهای خاص اسلامی هیچ‌ گاه جابجا نمی‌‌شوند، بلکه همیشه ثابت هستند مثلاً عید قربان همیشه در دهم ذی الحجه اتفاق می‌‌افتد و عاشورا همیشه در دهم محرم و شب قدر همیشه در یکی از شبهای 19 یا 21 یا 23 ماه رمضان خواهد بود نه در غیر آن. این جابجایی فرضی به دلیل مقایسه ماه‌‌های قمری با ماه‌های شمسی تصور می‌شود که آن هم ملاک و مدار احکام اسلامی نیست.

«اسلام کوئست»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید حمید بهزادی
نوع مطلب : وصیت نامه ی شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید بهرام مظلوم زاده

یک روز بعد از ظهر بود و من برای تمرین با تیم گسار رفته بودم. وقتی برگشتم، توی حیاط در حال شستن پاهایم بودم که مادرم آمد و گفت: «مادر، حس می کنم قلبم دارد آتش می گیرد». درست همان لحظه هلیکوپتری رد شد و او رو کرد به من و گفت: «فکر کنم جسد پسر من در این هلیکوپتر است». من با او دعوا کردم و گفتم: «چرا از این حرفها می زنی».

بعد از ظهر همان روز بود که از بنیاد شهید آمدند و به ما خبر دادند که برادر شما مجروح شده و در بیمارستان است. به آنها گفتم: «اگر مجروح شده پس چرا او را به بوشهر نمی آورند؟ برادر من شهید شده است». آنها گفتند: «بله، ایشان شهید شده است.

روز بعد که تشییع جنازه بهرام بود، باران شدیدی شروع به باریدن کرد. اول فکر می کردیم که کسی نمی آید ولی با آن وضعیت هوا، واقعاً مراسم ایشان شلوغ بود.  

زمانی که مدرسه را رها کرد به پدرم گفت: «من از مدرسه بیرون آمدم فقط به خاطر اینکه برادرها و خواهرهایم به مدرسه بروند و بتوانند درسشان را ادامه بدهند».

او پسر دلسوز و با محبتی بود. طوری که چند بار پدرم را به مشهد فرستاد و گفت: «شما بروید زیارت و به فکر خرید لنج نباشید، خدا بزرگ است».

به خاطر آسایش پدرم و درس خواندن ما هر کاری می کرد. همیشه به ما می گفت: «شما فقط به فکر درستان باشید».

یادم هست، پدرم لنج بزرگی به نام بهرام خرید ولی وقتی او شهید شد به ما گفت: «بعد از پسرم دیگر نمی خواهم لنج داشته باشم». آن را فروخت و در راه پسر شهیدش خرج کرد.

راوی: «برادر شهید بهرام مظلوم زاده»
نوع مطلب : شهدا و خانواده، محبت شهیدان، خبر شهادت شهیدان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : آزاده بوشهری
شهید غلامحسین تیموری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 12 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic